בית פורטל דיאטה דיאטת אטקינס

דיאטת אטקינס

0
2137
דיאטת אטקינס

בשנת 2006 ערכה אוניברסיטת בן גוריון מחקר בן שנתיים אשר הוביל למסקנה כי דיאטת אטקינס דלת השומן היא הדיאטה הטובה והיעילה ביותר להורדה ברמת הכולסטרול ומשקל הגוף.

המחקר אשר נעשה על ידי האוניברסיטה הדרומית של ישראל היה המחקר הארוך ביותר שנעשה בישראל בכל הקשור אל יעילותן של דיאטות ומושא המחקר היו 322 עובדי הכור בדימונה וזאת משום שהם סיפקו את תנאי המחקר האידיאליים ביותר, שכן הם אכלו רק בחדר האוכל של מקום עבודתם.

דיאטת אטקינס אשר מבוססת על ויתור על פחמימות וצריכה של חלבונים ושומנים מסוגים שונים, הוגדרה על ידי אנשים רבים מכל העולם כדיאטה מהפכנית אשר מביאה לתוצאות מוצלחות של ירידה במשקל.

דיאטת אטקינס – כיצד הדיאטה בנויה?

התפריט של הדיאטה מאפשר צריכת מזונות רבים, כל עוד לא מדובר בפחמימות או במוצרי מזון אשר כוללים פחמימות. כל אדם אשר מתחיל לפעול על פי שיטת זו יכול לאכול חלבונים ושומנים ללא שום הגבלה וזאת משום הטענה כי גוף האדם יכול לצרוך כל סוג של מזון מלבד פחמימות וזאת משום שהוא לא יכול להסתגל מבחינה ההתפתחות האבולוציונית לצריכה של פחמימות.

טענה זו מתבססת על העובדה כי שעד השלב בו התרחשה המהפכה החקלאית האדם כמות הפחמימות אותו צרך האדם הייתה מזערית ורוב המזונות שלו היו מבוססים על חלבונים ושומנים (בשרים ושמן).

השלב הראשון של הדיאטה אורך כשבועיים ימים ובו נדרש האדם לוותר כליל על פחמימות (כולל קטניות), לשתות כמויות גדולות של מים ולצרוך סוגים שונים של חומצות, מינרלים וויטמינים שונים. שלב זה נקרא השלב של הדיאטה הקטוגנית אשר מתבססת על התגובה של האינסולין בגוף האדם לגלוקוזה.

כיוון ששלב זה אוסר על צריכה של פחמימות התגובה הטבעית של הגוף אינה יכולה להתרחש ומתרחשים מיני שינויים בהורמונים בגוף אשר גורמים לניצול של שומן כאנרגיה. חשוב לציין כי הדיאטה אינה מגבילה בצריכה של קלוריות ושומנים שונים וכל אחד יכול לאכול גם 7 ביצים מטוגנות ביום ועדיין לעמוד בתנאים של הדיאטה.

אטקינס – נכון ולא נכון

  • איסור פחמימות – לא נכון. רבים סבורים כי לאורך כל תקופת הדיאטה אסור לצרוך שום סוג של פחמימה. סברה זו מוטעית. רק בשלב ההתחלתי אשר נמשך כשבועיים ימים אין לאכול פחמימות, לאחר מכן ניתן לאכול פחמימות בכמות מזערית.

  • תמיד יש ריח רע מהפה – יש אנשים המעוניינים לנסות דיאטה זו, אך נמנעים מלעשות זאת מסיבות אסתטיות וזאת משום שהם שמעו כי אנשים אשר מאמצים את הדיאטה, תמיד סובלים מריח רע מהפה. נכון. יש אמת בשמועה זו וזאת משום הייצור המוגבר של הקטונים במהלך הדיאטה, אך בדרך כלל הגוף מתרגל למצב זה וכן יש אפשרות לטפל בריח הרע על ידי שתייה מרובה של מים ואכילה של פטרוזיליה, עירית ושמיר.

  • אסור לאכול ירקות בדיאטה – לא נכון. ניתן לאכול ירקות אך לא כאלו אשר מכילים כמות גדולה של עמילן, כמו למשל תפוחי אדמה, בטטות, סלק ועוד. אך יש לקחת בחשבון כי יש לפחות 50 ירקות שונים המותרים לאכילה.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here